Halfajok a Borosgyáni 3-as tóban

Ponty

A tónak egyértelműen a leggyakoribb lakója a ponty, abból is a nyurga, de előfordul gyakran a tő, nemes és tükörponty. A tó különlegességének tartom, hogy legyen akármekkora, akármilyen fajta ponty, eszeveszetten küzd a horgon! Természetesen a nyurga (amiből a 2 kilós már néha vízig kéri a bojlis botot) és a tükrös között van különbség, de mindegyik jobban küzd az átlagnál. A kisebbeket (1-től 4 kilóig) akárhol meg lehet fogni (legalábbis a mi helyünktől dobálva), de az ennél nagyobb halak leginkább a tó belsejében tartózkodnak, melyben egy elsüllyedt sziget régvolt fái, bokrai adnak menedéket az akár 20 kilós halaknak (20 kiló már igen ritka, de tizen kilósakat gyakran lehet fogni). Mivel régimódi és modern horgászból is rengeteg van, a pontyok szinte mindent felvesznek, de eddigi tapasztalataim alapján, az édeset egész évben, a fűszereset és a büdöset pedig tavasztól őszig eszik. Legbeváltabb csalijaink: büdös kukorica, Maros mix halibut epres pellet, SBS m3 és m1 popup-ok, házi készítésű bojlik (chili, eper, kagyló, mézeskalács), Haldorádó termékek (Pelletes Fekete, Fűszeres Hal, Mézes Pálinka, Vörös Démon, Édes Ananász ízek) és természetesen a csonti. (Érdekesség: a tavon nincs tilalma, a méretkorlát pedig 35 cm)



Amur

Nagy számban él a tóban, de nagyon nehéz őket megfogni. Meg lehet figyelni, hogyha betörünk néhány szál nádat, másnap reggelre csupaszak lesznek. Ebből azt gondolnánk, hogy leginkább éjszaka aktív, ami igaz is, de mi napközbe fogtuk szinte az összeset. Viszont ha valaki nádat akar csalinak feltenni, az éjszaka horgásszon. Bevált csalik nyáron a fűszeres bojlik, a büdös kukorica, a fent említett nád, és a mi specialitásunk, a sárgaszilva, tavasszal és ősszel pedig nem nagyon lehet fogni, de ha igen akkor általában csontira(!) szokott kapni.

Süllő

A legnagyobb létszámban előforduló ragadozó a tóban. Sajnos nagyobb példánnyal még nem találkoztam, de a természetes táplálék bősége miatt valószínűleg ők is jelen vannak. Eddig nekünk kilósnál nagyobb nem akadt horogra, de örülünk, hogy egyáltalán fogunk. Kedvencük (szerintem), a felvágott hasú bodorka/vörösszárnyú (ikrás), vagy pedig halszelet. Pergetve eddig nekünk még nem sikerült fogni.



Kárász

Számomra a legutálatosabb hal. Hál'istennek pontyból több van, így csak keveset fogunk belőlük, ami meg még jobb, hogy előfordulnak kilós, másfeles, vagy akár két kilós egyedek, melyeknek már én is örülök. Kedvenc csalijuk a giliszta és a csonti.


Dévérkeszeg

Legjobb hal feederezni! Vadvízen, tavon, spiccbottal, feederrel, akárhogy örülök a jelenlétének. Nagyobbacskákat csak mostanában kezdtem fogni, pedig eddig is jelen voltak. A tóban már évek óta nem fogtunk, tavaly kezdünk fogni kilósakat match bottal (2012-ben spiccel aprítottuk a már majdnem két kiló körülieket). Mivel idén telepítettek rengeteget, lehet már fogni belőlük, de a kisebbek, amik a spiccbotos horgászat alapjait képezik mára már szinte teljesen eltűntek, akárcsak a bodorka és a vörösszárnyú és a karika, amikről már nem is írok külön, annyira kevés lett már belőlük. Legjobb csali a dévérre a csonti, amivel pedig szinte csak dévért lehet fogni és nagyszerűen ki lehet szűrni a pontyokat az a Haldorádó Puha Lebegő Pontypellet édes ananász ízben (vadvízen és tavon is ajánlom mindenkinek).


Jászkeszeg

Erről a fajról csak azért írok, mert a tóban lévő jelenlétét csak nemrég tudtam meg. Nagyon ritkán találkozunk vele, de állítólag van benne (az újonnan behozott januártól júniusig tartó keszegtilalomba őt is beírták, így tudtam meg hogy nem csak valaki véletlen rakott be a tóba). Egyszer találkoztam csak vele, akkor csontival sikerült megfogni, egyébként nem tudom mivel lehetne.


Harcsa

A második leginkább előforduló ragadozó, de nekünk még nem sikerült rabul ejteni. Ennek ellenére lehet hallani fogásokról. A legnagyobb kifogott állítólag több mint 30 kiló volt. Csaliként ajánlják a halszeletet, giliszta, vagy nadálycsokrot, de szerintem jók lehetnek a harcsás pelletek is! 



Csuka és Balin

Csuka rablást eddig csak egyszer láttam, balint pedig úszkálni láttam eddig csak a tóban. Mindkettőből van elvileg, de szerintem nem érdemes az időt rájuk pazarolni. Vagy ha valaki mégis rablóhalat szeretne fogni, az vagy fenekezzen süllőre, vagy menjen át a 4-es tóba pergetni!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése